1. Home
 2. Elektrownia PGE Gryfino 2050 przyłączona do sieci gazowej

Elektrownia PGE Gryfino 2050 przyłączona do sieci gazowej

October 18, 2022

Dwa bloki gazowo-parowe w Elektrowni Gold-wspierane token Crypto promotora badane przez Florida regulatory będą miały łączną moc 1340 MW. “Ta nasza inwestycja wpisuje się też w urozmaicenie miksu energetycznego; zróżnicowany miks energetyczny daje gwarancję bezpieczeństwa” – dodał. Wyniki kwartalne producenta urządzeń pomiarowych Apator wsparł najszybciej rosnący segment energii elektrycznej. Optymizmem napawa także stabilizacja w segmencie gazu po okresie spadków sprzedaży. Grupa GPW w I kwartale miała 118,2 mln zł przychodów co oznacza wzrost rok do roku o 5,3 proc. Rdr do 27,2 mln zł, mimo spadku EBITDA o 8,8 proc.

Ochrona klimatu. Dwa bloki w Dolnej Odrze zamknięte

WIG20, WIG i mWIG40 zyskały po około 0,3 procent, gdy sWIG80 wzrósł o 0,5 procent. Co prawda nadal nie widać szturmu inwestorów indywidualnych na GPW ani także ożywienia na rynku IPO, ale branża maklerska i tak ma powody do optymizmu po I kwartale. Ten udziela się maklerom również, kiedy mowa o przyszłości. Obligacje europejskie są już relatywnie drogie – ocenia Krzysztof Bednarczyk, zarządzający funduszami Ipopemy TFI.

Duża elektrownia na gaz PGE łapie opóźnienie. Co z kontraktem na dostawę mocy?

Wszystkie nasze główne wskaźniki notowały w ciągu dnia rekordy tej odsłony hossy lub rekordy wszech czasów. Obroty na całym parkiecie wzrosły do 1,65 mld zł, czyli o około 100 mln zł. Większość notowanych spółek miała niższą rentowność brutto ze sprzedaży i netto niż rok wcześniej. Ale liderzy tak poprawili wskaźniki, że średnie tego nie pokazują. Na horyzoncie nowa fala wzrostów kosztów budowy.

PGNiG podpisało ze spółkami PGE kontrakt na dostawy gazu

Kondensator dla bloku 9 dostarczono z Opola transportem drogowym, natomiast dla bloku 10 są aktualnie w trakcie transportu rzecznego barkami do Dolnej Odry. – Dotrze on z Turcji transportem morskim do Belgii, następnie przeładowany zostanie na barkę i transportem rzecznym zostaną dostarczone do Dolnej Odry – mówi dyrektor Pluciński. – Dzięki inwestycji, nowa elektrownia będzie największą elektrownią gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszą w Europie. Zapewnią to nowoczesne turbiny klasy H o prawności ok. 63%. Nowe bloki będą spełniały rygorystyczne normy środowiskowe dotyczące emisyjności – zapewnia. Trwa śródlądowy i morski transport generatorów i turbin gazowych dla Przepięcia funta na Johnson’s.

Mieszkania są dziś o 18 proc. droższe niż przed rokiem

Elementy te będą częścią inwestycji powstającej na terenie spółki PGE Gryfino 2050 sąsiadującą z Elektrownią Dolna Odra. Inwestycja – jak przekazano – pozwoli na zasilanie PGE Gryfino 2050 gazem z terminalu LNG w Świnoujściu przez gazociągi Szczecin – Lwówek i Goleniów – Lwówek w ramach projektu Baltic Pipe. Gazociąg o długości 63 km wybudowany przez Gaz System pozwolił na przyłączenie elektrowni Dolna Odra do sieci gazowej. Trasę gazociągu wyznaczono w taki sposób, aby nie kolidowała z zabudową mieszkaniową. Warszawskie indeksy nie poddały się negatywnym nastojom panującym na większości dużych parkietów Europy. (DAX spadł o 0,8 proc., a CAC 40 o 0,6 proc. FTSE 250 ustanowił z kolei rekord – plus 0,2 proc.).

Będzie misja ONZ w Gazie? Jest wezwanie

 1. 2024 roku 2,53 mld zł skonsolidowanej powtarzalnej EBITDA, a zysk netto spółki w tym okresie wyniósł ok. 890 mln zł – podała spółka w komunikacie.
 2. Spodziewam się, że zainteresowanie licencjami i pracą na rynku kapitałowym będzie rosło, szczególnie że mamy obecnie do czynienia z luką pokoleniową – mówi Paweł Cymcyk, prezes Związku Maklerów i Doradców.
 3. GAZ-SYSTEM, polski operator gazociągów przesyłowych może pochwalić się realizacją na terenie kraju Baltic Pipe, czyli systemu gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę.

Wojewoda śląski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji gazociągu do nowego, planowego, bloku gazowo-parowego w Rybniku, realizowanego przez Polską Grupę Energetyczną. – Na jego terenie został zmontowany dźwig kratownicowy Mammoet AK912, który posłuży do rozładunku najcięższych elementów z barki jak moduły ciśnieniowe kotła HRSG, zbiornika wody zasilającej, stojana i wirnika generatora. Ładunek dalej z portu barkowego na plac budowy transportowany jest za pomocą samojezdnej platformy transportowej SPMT – opowiada. Wartość kontraktu, razem z 12-letnia umową serwisową to ok. 4,7 mld zł netto. Nową elektrownię buduje konsorcjum firm w składzie General Electric i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie bloków do eksploatacji.

– Wirnik części niskoprężnej dostarczono do Dolnej Odry barką ze Szwajcarii – mówi Pluciński dodając, że budowa części niskoprężnej jest w trakcie transportu drogą wodną z Opola do Dolnej Odry. – Budowa nowych bloków jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na moce wytwórcze w systemie energetycznym w tym regionie – mówi Tomasz Pluciński, dyrektor projektu budowy bloków gazowo-parowych dla spółki PGE Gryfino 2050. 2024 roku 2,53 mld zł skonsolidowanej powtarzalnej EBITDA, a zysk netto spółki w tym okresie wyniósł ok. 890 mln zł – podała spółka w komunikacie. Dla porównania w analogicznym okresie roku poprzedniego, wynik EBITDA w I kwartale 2023 r wyniósł około 3,35 mld złotych, a zysk netto dla akcjonariuszy około 1,72 mld złotych. Wśród kluczowych elementów jest turbina gazowa z francuskiego Belfort, która do Szczecina dotrze transportem śródlądowym w sierpniu.

Elektrownia gazowo-parowa zasilania będzie paliwem dostarczanym z terminala LNG w Świnoujściu oraz z gazociągu Baltic Pipe. Dodajmy, że pompy wody zasilającej na teren inwestycji dotarły transportem drogowym z Hiszpanii. PortalGospodarkaMorska.pl dowiedział się również, że transformator blokowy jest trakcie transportu na teren budowy. Strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zaznaczyła, że bloki gazowe to „stabilne i elastyczne” źródła energii. Spodziewam się, że zainteresowanie licencjami i pracą na rynku kapitałowym będzie rosło, szczególnie że mamy obecnie do czynienia z luką pokoleniową – mówi Paweł Cymcyk, prezes Związku Maklerów i Doradców. Spółki elektroenergetyczne nie będą po 1 lipca tego roku płacić opłaty na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, co było elementem systemu mrożnia cen energii.

Gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra przekazano do eksploatacji we wtorek na terenie węzła przyłączeniowego do elektrowni Tajwan mówi, że nie zaproszony na spotkanie WHO po chińskiej przeszkody (woj. zachodniopomorskie). Inwestycja Gaz-Systemu pozwoli na zasilenie gazem ziemnym dwóch budowanych bloków gazowo-parowych. Przesunięcie w czasie inwestycji, to problem dla PGE, bowiem spółka miała podpisane kontrakty mocowe na dostawę energii elektrycznej od 2024 r. Z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi z tej elektrowni. Spółka nie odniosła w się w komunikacie czy umowy będą renegocjowane czy PGE będzie chciała zrekompensować dostawy energii w ramach umowy mocowej w formie innego kontraktu. W skrajnym wypadku za niedotrzymanie kontaktu, każdej firmie biorącej udział w rynku mocy, grozi kara finansowa.

Obiekt w Dolnej Odrze pod Gryfinem ma szansę stać się największą elektrownią gazową w Polsce. Dwa bloki gazowo-parowe w Elektrowni PGE Gryfino 2050 mają mieć łączną moc 1340 MW. Łagodna zima sprawiła, że prace położenia rur szły sprawnie. GAZ-SYSTEM, polski operator gazociągów przesyłowych może pochwalić się realizacją na terenie kraju Baltic Pipe, czyli systemu gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę.

I realizowanych dostaw wybudowano port barkowy nad rzeką Odrą w rejonie tzw. Zimnego Kanału na terenie Elektrowni Dolna Odra. – Zaawansowanie prac nad inwestycją przekroczyło już 65 proc. Na budowie pracuje obecnie ok. 950 osób, natomiast w szczytowym okresie będzie pracować nawet 2500 ludzi – zapowiada dyrektor Pluciński. – Moduły kotła HRSG z Wietnamu transportem oceanicznym dostarczono do portu w Szczecinie, a następnie przeładowano na barki i sukcesywnie dostarczano na plac budowy – informuje.

Jego zdaniem najgorsze na amerykańskim rynku papierów skarbowych jest już za nami, a czerwcowa obniżka stóp procentowych w strefie euro powinna poprawić nastroje na globalnych rynkach obligacji. Już 14 maja, sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zajmie się projektem ustawy o mrożeniu cen energii od lipca. Jak zapowiadała w kampanii wyborczej koalicja rządząca, miałoby wtedy wrócić obligo giełdowe – obowiązek sprzedaży energii poprzez TGE. EC Będzin otrzymała od Grupy Altum ofertę nabycia wszystkich posiadanych przez spółkę udziałów w spółce stowarzyszonej EC Będzin Wytwarzanie za cenę 13 mln zł – podano w komunikacie. Jednocześnie zarząd spółki zaznacza, że zmiana terminu realizacji umowy nie powoduje zmiany wynagrodzenia wykonawcy” – podała PGE. Prace na budowie przebiegają zgodnie z harmonogramem przewidującym zakończenia inwestycji w IV kwartale 2023 roku.

 • Thank You For Registering

  Just a few more details so we can help you

  (All fields are required)

  When are you looking to purchase?
 • Thank You For Registering

  Just a few more details so we can help you

  (All fields are required)

  Need assistance with financing?
 • Thank You For Registering

  Just a few more details so we can help you

  (All fields are required)

  Need to also sell your property?